ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΜΟΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΟΡΤΗ ΤΗΣ ΑΓΙΑΣ ΒΑΡΒΑΡΑΣ

Το σχολείο μας εκπροσώπησαν τα τμήματα Β4 και Β5 στην λειτουργία του ενοριακού ναού για την εορτή της Αγίας Βαρβάρας.

αγιαβαρβαρα

Αγιασμός και έναρξη μαθημάτων

Ο Αγιασμός και η έναρξη των μαθημάτων για το νέο Σχολικό Έτος 2014-2015 θα γίνουν την Πέμπτη 11 Σεπτεμβρίου 2014 στις 8:00π.μ

Πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων περιόδου Μαΐου – Ιουνίου 2014

Πατήστε εδώ για να δείτε το πρόγραμμα προαγωγικών και απολυτήριων εξετάσεων περιόδου Μαΐου – Ιουνίου 2014 του σχολείου μας.

Τεχνικές διαχείρισης άγχους εξετάσεων: οδηγός για μαθητές και κυρίως για γονείς

Για αρκετά παιδιά οι εξετάσεις είτε αυτές είναι ενδοσχολικές (διαγωνίσματα, τεστ) είτε είναι Πανελλήνιες (συνήθως αυτές είναι και οι πιο απαιτητικές) ή στα πλαίσια σπουδών σε Τριτοβάθμια Εκπαίδευση σηματοδοτούν και ενισχύουν έντονο άγχος. Βεβαίως το άγχος μέχρι ενός σημείου είναι και δημιουργικό, παραγωγικό, μας κινητοποιεί. Όταν όμως ξεπερνά τα όρια του φυσιολογικού συνοδεύεται από αρνητικά συναισθήματα και καταστάσεις.

Διαβάστε περισσότερα εδώ

Mίνι οδηγός ασφάλειας: «Facebook Check»

Με αφορμή την πολύ μεγάλη απήχηση του Facebook στους ανήλικους χρήστες, την αλόγιστη δημοσίευση προσωπικών δεδομένων και φωτογραφιών των ίδιων αλλά και τρίτων στον εν λόγω ιστοχώρο, αλλά και τα πρόσφατα στοιχεία που παρουσίασε η Ελληνική Γραμμή Καταγγελιών Παράνομου Περιεχομένου SafeLine για ραγδαία αύξηση των καταγγελιών που αφορούν στην ιδιωτικότητά μας, η δράση Ενημέρωσης και Επαγρύπνησης Saferinternet.gr, παρουσιάζει έναν νέο, μίνι οδηγό ασφάλειας, με τίτλο «Facebook Check».
Ο οδηγός έχει ως στόχο να βοηθήσει τους χρήστες της δημοφιλούς σελίδας κοινωνικής δικτύωσης ώστε να διαχειριστούν το προφίλ τους ορθά και με κριτική σκέψη, καθώς ολοένα και περισσότεροι χρήστες δημιουργούν λογαριασμό στο Facebook, χωρίς να είναι επαρκώς ενημερωμένοι για τους πιθανούς κινδύνους που ελλοχεύουν σε αυτό.

Ο οδηγός είναι αναρτημένος στη διαδικτυακή διεύθυνση διεύθυνση http://saferinternet.gr/index.php?parentobjId=Page15

ΤΗΛΕΟΠΤΙΚΑ ΣΠΟΤ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟΥ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ

ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΠΡΟΣΦΟΡΩΝ ΓΙΑ ΤΡΙΗΜΕΡΗ ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΕ ΝΑΥΠΛΙΟ (2014)

Πρόσκληση Εκδήλωσης Ενδιαφέροντος υποβολής προσφορών από Ταξιδιωτικά Γραφεία για την ημερήσια εκδρομή χωρίς διανυκτέρευση της Γ΄ τάξης στη Ναύπακτο