Ενισχυτική Διδασκαλία στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση για το σχολικό έτος 2022-2023

Για το σχολικό έτος 2022-2023 η Ενισχυτική Διδασκαλία μαθητών Γυμνασίου περιλαμβάνει τα μαθήματα: Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία, Μαθηματικά, Φυσική, Χημεία και Αγγλικά. Οδηγίες για την οργάνωση της Ενισχυτικής Διδασκαλίας. Για την αίτηση-δήλωση μαθημάτων της Ενισχυτικής Διδασκαλίας πατήστε εδώ

Αγιασμός στο 2ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΛΑΜΙΑΣ

Τη Δευτέρα 12 Σεπτεμβρίου 2022 ξεκινά επίσημα η νέα σχολική χρονιά με τον καθιερωμένο αγιασμό που θα πραγματοποιηθεί στο σχολείο μας στις 9.00 π.μ.. Οι μαθητές/τριες του 2ου Γυμνασίου Λαμίας οφείλουν να προσέλθουν στους χώρους του σχολείου το αργότερο μέχρι τις 8.45 π.μ., καθώς θα παραλάβουν τα βιβλία της σχολικής χρονιάς και το Ωρολόγιο Πρόγραμμα. Η αποχώρηση των μαθητών/τριών ορίζεται περί τις 11:00 με 11:30 π.μ., μετά την ολοκλήρωση του αγιασμού, της σχετικής ενημέρωσης και της παραλαβής των σχολικών τους βιβλίων. Η χρήση μάσκας από τους μαθητές/τριες που θα προσέλθουν στο σχολείο είναι προαιρετική. Η Διευθύντρια και ο Σύλλογος ευχόμαστε Καλή και Δημιουργική Σχολική Χρονιά!

Εγγραφές μαθητών για το σχολικό έτος 2022-23

Η εγγραφή είναι απαραίτητη για τους μαθητές όλων των τάξεων του σχολείου. Το σχολείο θα δέχεται τους γονείς  08:00-13:00  καθημερινά από Παρασκευή 02-09-2022  έως Παρασκευή 09-09-2022. Για την εγγραφή των μαθητών, οι γονείς-κηδεμόνες χρειάζεται να υποβάλουν στο σχολείο την ακόλουθη ΥΠΕΥΘΥΝΗ ΔΗΛΩΣΗ. Αφού την υπογράψουν μπορούν να τη φέρουν στο σχολείο ή να τη σκανάρουν και να τη στείλουν ηλεκτρονικά.

Προθεσμία για τις εγγραφές των μαθητών στην Α Λυκείου

ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ: Το 2ο Γυμνάσιο Λαμίας ενημερώνει τους γονείς ή/και κηδεμόνες των μαθητών/τριών που φοίτησαν στην Γ΄ Γυμνασίου του σχολείου μας το σχολικό έτος 2021-2022, ότι η διαδικασία της υποβολής ηλεκτρονικής εγγραφής στην Α΄ Λυκείου μέσω της εφαρμογής e-eggrafes στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr ισχύει μέχρι αύριο 7 Ιουλίου 2022.