Με επιτυχημένες εκδηλώσεις και πολύπλευρες εκπαιδευτικές δραστηριότητες, η μουσική ομάδα του 2ου Γυμνασίου, δίνει το καλλιτεχνικό της παρόν, όχι μόνο στο χώρο του σχολείου αλλά και συμμετέχοντας στην ευρύτερη πολιτιστική κίνηση της περιοχής. Την τελευταία 15ετία έχει παρουσιάσει συναυλίες, επετειακές γιορτές, καλλιτεχνικές δραστηριότητες, συμμετοχές σε καλλιτεχνικά δρώμενα του Δήμου Λαμιέων, συνεργασίες με άλλα σχολεία, εκπ/κές επισκέψεις, μουσικές μελέτες, παρουσιάσεις στην τηλεόραση και το ραδιόφωνο, ενώ έχουν δημοσιευτεί εργασίες της στον τοπικό Τύπο. Σκοπός της λειτουργίας της είναι να υλοποιούνται οι στόχοι της εκπαίδευσης για ενεργοποίηση της μαθητικής δημιουργικότητας, καλλιτεχνική ομαδική ενασχόληση, καλλιέργεια της αισθητικής ικανότητας και ευαισθησίας και άνοιγμα του σχολείου στην κοινωνία. Η λειτουργία της εντάσσεται στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής. Η συμμετοχή των μαθητών είναι προαιρετική και οι δραστηριότητές της γίνονται στο χώρο του σχολείου μετά το μάθημα, με υπεύθυνο τον εκπ/κό μουσικής του σχολείου.

Ακολουθεί ένα βίντεο με ενδεικτικό φωτογραφικό υλικό από εκδηλώσεις και δραστηριότητες.